Parki w Kaliszu

Park Miejski i Park Przyjaźni – dwa ciekawe oblicza Kalisza

Kalisz należy do najstarszych miast w Polsce, a także jest historyczną stolicą Wielkopolski. Czasy jego największej świetności przypadały na XV oraz XVI wiek. Dziś turystów przyciąga przede wszystkim zabytkami historycznymi i muzeami. Ale wizyta w mieście to także doskonała okazja do spaceru po jednym z parków i skorzystanie z jego największych walorów.

Park Miejski

Park Miejski w Kaliszu jest najstarszym parkiem w kraju, spośród tych, do których spacerowicze mają nieograniczony dostęp. Założony został w 1798 roku przez Prusaków w pojezuickich ogrodach. Dziś jest miejscem wytchnienia od zgiełku pobliskiego centrum miasta. Odwiedzając park, można zaznać odpoczynku oraz podziwiać piękno przyrody. Można tam zobaczyć miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, glediczję trójcierniową, a także klasyczne jesiony, magnolie czy orzechy. Podczas spaceru można spotkać wiewiórki pospolite, dzięcioły czy łabędzie nieme, a także zaobserwować ślady żerowania bobra. Niewątpliwego uroku terenowi dodają otaczające go wody Prosny oraz jej dopływów.

Odwiedzając Park Miejski, koniecznie trzeba zatrzymać się nad stawem Kogutek, który znalazł się na kartach powieści „Nocy i Dnie” Marii Dąbrowskiej, a także przy zegarze słonecznym, dębie Asnyka, czy dawnej cukierni Foerstera z 1832 roku, znajdującej się niedaleko Mostu Teatralnego. Wszystkie warte zobaczenia punkty parku pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. W tamtym okresie teren Parku Miejskiego zdobiło znacznie więcej atrakcji, które nie dotrwały do dziś, ale nadal jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Kaliszu.

Park Przyjaźni

Drugim parkiem godnym polecania każdemu odwiedzającemu miasto jest Park Przyjaźni, który został założony na terenie dawnej cegielni Czaszka w latach 70. Teren został obsadzony licznymi krzewami oraz drzewami. Można zobaczyć tam na przykład obficie kwitnące jaśminowce, forsycje, a także klony, lipy czy kasztanowce. Centralny punkt parku stanowią stawy zamieszkane przez ryby oraz kaczki.

Park Przyjaźni w odróżnieniu od Parku Miejskiego, który przede wszystkim daje możliwość wyciszenia się, pozwala na aktywny wypoczynek czy uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych. Na jego terenie znajduje się amfiteatr i scena, a także place zabaw, boisko do koszykówki, piłki nożnej, korty tenisowe oraz popularne place z ogólnodostępną siłownią.

Park Miejski oraz Park Przyjaźni to miejsca o różnym charakterze, ale dzięki temu odwiedzającym dają różnorodne możliwości, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać odpoczynek i wyciszenie się na łonie natury wśród szumu drzew i śpiewu ptaków lub aktywny relaks podczas uprawiania sportu czy zabawę w czasie koncertu.